| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 11.2 mm |
| Width | 23 mm |
| Termination | Screw |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 15 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 300 V |
| Weight | 4.409995 g |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 7.5 mm |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 15 A |
| Max Current Rating | 24 A |
| Flammability Rating | UL94V-2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Orientation | Straight |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 2 |
| Connector Type | Screw |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 12 AWG |
| Housing Color | Green |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 30 AWG to 12 AWG |
Stock: 410
Distributors
pcbx
Unit Price$1.78324
Ext.Price$1.78324
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.78324 | $1.78324 |
| 10 | $1.26643 | $12.66430 |
| 25 | $1.10923 | $27.73075 |
| 50 | $1.09821 | $54.91050 |
